Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Allason Robert

Životopis

Robert Allason

(† 7. 4. 1724, Rumburk)

obchodník a manufakturní podnikatel

Do Rumburku, který byl od konce 16. století centrem plátenické výroby, přivedly anglického obchodníka Roberta Allasona plány na dovoz plátna ze střední Evropy do Britské Západní Indie, kterou tvořily ostrovy v Karibiku a další britské državy na pobřeží Střední a Jižní Ameriky. Císařské povolení usadit se a provozovat v Rumburku obchod s plátnem získal Allason v roce 1713. Surové plátno vykupoval od cechovních mistrů z Rumburku, Šluknova, Chřibské, Jiřetína pod Jedlovou, Jablonného v Podještědí, ale i od venkovských tkalců z okolí výše jmenovaných měst. Kromě faktorů, kteří pro něj zprostředkovávali výkup plátna od výrobců, zaměstnával také přadláky, tkalce a běliče, pracující na jeho bělidlech v Rumburku. Allasonovo podnikání podporovali majitelé rumburského panství Lichtenštejnové, kterým každoročně půjčoval nemalé finanční částky.

Robert Allason dosáhl v Rumburku velkých úspěchů a zcela proměnil postupy v místní plátenické praxi, na které navazovali i další angličtí a později také místní obchodníci a výrobci. 

Doporučená literatura:
Arnošt KLÍMA, Manufakturní období v Čechách, Praha 1955, s. 147-149

Autor hesla: Josef Rybánský

Allasonův dům

Robert Allason uzavřel v listopadu 1717 smlouvu se stavitelem lipovského panství Zachariasem Hoffmannem, podle které mu Hoffmann vystavěl podsklepený dům se zděným přízemím a roubeným patrem. Hrdý majitel se do něj za veliké slávy nastěhoval 5. srpna 1720. V novém domě na rumburském předměstí Neusorge (Nová Starost) se mu podařilo zkombinovat provoz rozptýlené a koncentrované manufaktury. Provozoval v něm barvírnu, střižnu, mandl a expedici plátna. Samozřejmě zde i sám bydlel. Podle svého majitele si získal dům přízvisko Allasonův či Anglický.

 

Proč se anglický obchodník Allason usídlil v Rumburku

Robert Allason plánoval, že své rozsáhlé obchody s plátnem bude provozovat v Sasku, proti jeho snaze se ovšem postavili žitavští obchodníci, kteří se obávali silné konkurence. V roce 1710 dokonce sepsali proti Allasonovi protest, v než uvedli:

„Je všeobecně známo, jak mnoho tento anglický národ ve své honbě za ziskem, prohnaností a pomocí svého velkého bohatství si navzájem pomáhá a nejraději by se zmocnil výroby celého světa a zatáhl ji do své země. Angličané založili už v Glasgowě, ve Skotsku a rovněž v Irsku a nyní i v Anglii mnoho továren (Fabriken) na výrobu plátna ... Ve Starých Drážďanech sedí již různí Angličané a jiní obchodníci, kteří přímo odebírají plátno od tkalců z Horní Lužice.“ 

Zdroj:
Arnošt KLÍMA,
Manufakturní období v Čechách, Praha 1955, s. 147

Žitavští kupci zvítězili, Allason se ale nevzdal. Opustil sice Sasko, ale usadil se v jeho bezprostřední blízkosti v Rumburku.

 


 

Obrazové přílohy

Oslavná árie Johanna Christopha Kridela na Allasonův dům

Šťastný příchod vysoce urozeného a vysoce vznešeného Roberta Allasona (plným titulem) do domu, jenž byl nádherně postaven jako jeho obydlí a jenž byl výtečně vyzdoben, ke kterémužto příchodu došlo 5. srpna 1720.

Árie

(1)

Rumburku, když pozoruji tvůj krásný název a když velmi důkladně zkoumám, co je podstatou tvého jména, tu shledávám, že Rumburk má vskutku krásné jméno.

(2)

Rumburk mu blahopřeje a je jeho velkou ctí, neboť mnohá budova ho zdobí a činí ho stále krásnějším a krásnějším – nechť tu vysoký lichtenštejnský rod co nejdéle sídlí.

(3)

S pravou radostí duše tu můžeme vidět dvě krásné kostelní stavby a také loretánský dům. Stále více a více se tu krásně okrašluje a bohulibě staví.

(4)

Nechci tu zmiňovat jiné budovy, ale Rumburk zdobí jedna, která je úplně nová. Je to budova v Zámecké ulici, která tuto ulici opravdu zdobí.

(5)

Komu však patří tento tak krásný dům, kdo ho vystavěl a kdo ho tak vyzdobil? Výtečný pán z Anglie, jmenuje se pan Allason.

(6)

Když se na to člověk jen podívá, vše je tu uspořádáno podle pravidel architektury a uvnitř je vše vyzdobeno. Jak krásné jsou uvnitř pokoje, člověk tudy prochází s rozkoší.

(7)

Páni Angličané jsou rozumnými pány, projíždějí cizími zeměmi a všude jsou známí, jejich důvtip a jejich uhlazenost jim přinesly velké bohatství.

(8)

Hodně se věnují obchodu, jsou v tom obratní, píší tam i onam a hledají své štěstí. Je to slavný národ, těší se úctě a reputaci.

(9)

Ať se nyní pan Allason odebere do této budovy, ať tam spokojeně žije a zažívá štěstí a radost. Tu je dům, tu zůstává muž, pan Allason z Velké Británie.

(10)

Opravdu vystavěl nádhernou budovu, každý se na ni dívá se skutečnou rozkoší a potěšením. Jak dlouho bude tato budova stát, nezanikne jeho památka.

(11)

Nuže, ať nesčetné roky žije pan Allason, ať jeho sláva zažije mnoho dobrého, ať se stále více rozmnožuje, ať žije ve slávě a cti!

(12)

Mladý pán ať také šťastně žije, ať dosáhne žádoucích let a ať tu dlouho přebývá. Ať žije pan Rudolf, jak se to anglicky říká, a budiž mnou pochválen.

Všechno k větší slávě Boží.

Tak zapěl Kridell, rumburský varhaník.

Překlad: Pavel Zahradník

Ke stažení ZDE:

Zdroj:
Chronik der Stadt Rumburg, 140–142, SOkA Děčín, Archiv města, inv. č. 249