Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Goldberg Christoff

Životopis

Christoff Goldberg 

(* 1619 – † 5. 3. 1681)

rychtář a krčmář

Dědičný úřad rychtáře ve Varnsdorfu zdědil Christoff Goldberg po svém otci Michaelovi roku 1641. Mezi jeho hlavní povinnosti patřilo prosazování vrchnostenských zájmů mezi poddanými, především dohled na plnění robotních povinností či výkon nižších soudních úkonů. 

Pokud byste patřili mezi poddané místní vrchnosti a byli nuceni navštívit rychtu, směřovaly by vaše kroky na náves, kde přímo vedle kostela sv. Petra a Pavla stála. Návštěva nemusela být pokaždé nepříjemná, vždyť rychtář nebyl jen soudce, ale též krčmář. S vrchnostenským svolením mohl šenkovat pivo z panského pivovaru v Rumburku, dále víno a pálenku a prodávat chléb, maso a sůl. 

Ve stejném roce, kdy nastoupil na post rychtáře, prožil Christoff Goldberg další významnou životní událost. Oženil se s Evou, dcerou Michela Fiehbinderse. Oddával je protestantský farář Peter Paul ze Spitzkunnersdorfu. Do dalšího zlomového okamžiku, který se udál v roce 1652, se jím narodilo pět dětí, dvě z nich ale záhy zemřely.   

Autor hesla: Josef Rybánský

Rychta

V rozměrném stavení s roubeným přízemím a hrázděným patrem rychtář s celou rodinou bydlel a hospodařil na téměř 20 hektarech polí a luk. Christoff Goldberg tu zároveň vykonával také své rychtářské povinnosti a věnoval se výčepu alkoholických nápojů a prodeji potravin. Šenkování i soudy se odehrávaly v přízemí ve velké místnosti podpírané dřevěným sloupem s masivním železným okem, k němuž biřici přivazovali obžalované. 

 

Emigrace kvůli víře

Důsledky třicetileté války a postupné rekatolizace byly i ve Šluknovském výběžku nedozírné. Ti, kteří nechtěli přijmout novou víru, utíkali ze svých domovů do blízkých saských vesnic a městeček, kde si hledali nové živobytí. Také Christoff Goldberg uprchl se ženou a třemi dětmi v roce 1652 do sousedního Großschönau. Již následujícího roku se ale všichni z emigrace vrátili domů do Varnsdorfu. Goldbergovi se brzy podařilo získat zpět také rychtářský úřad, obsazený mezitím někým jiným. 

V roce 1654 byla ve Varnsdorfu prázdná nadpoloviční většina všech domů – opuštěných bylo 48 stavení z celkových 92.

 

Obrazové přílohy

Nápis na rychtě ve Vlčí Hoře

Kdo všechno se musel mít na pozoru před mocí rychtářskou, nám připomíná nápis, který byl ještě na konci 18. století vyveden na rychtě ve Vlčí Hoře.

Für ungezogne Pursche (Bursche), grobe Zänker

Für böse Weiber, und für Nachbarskränker

Ist dieß Gemach aus richterlicher Pflicht

Zur Warnung und zur Straft eingericht.

Překlad:
Pro nezbedné chlapce a násilné pobudy,

Pro hádavé ženy a zlé sousedy

Tato místnost zřízena, z povinnosti rychtáře,

K varování, k potrestání, kdejakého šejdíře. 

 

Překlad Karel Schreitter

Odkaz ke stažení ZDE:

Zdroj:

Franz Fuß, Sammlung einiger Bemerkungen, gemacht auf einer kleinen Reise durch einen Theil Böhmens, Prag 1793, s. 93-94