Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Nostitz-Rieneck Ervín Leopold

Životopis

Ervín Leopold Maria Alexius Nostitz-Rieneck

(*17. 6. 1898, Sokolov – † 21. 2. 1952, Vídeň)

majitel šluknovského panství

Hrabě Ervín Leopold se narodil na hlavním sídle svého rodu – na zámku v Sokolově - Ervínovi Felixovi z Nostitz-Rienecku a Amálii Tereze rozené Podstazky-Liechtenstein. Vyrůstal společně se sourozenci Terezou Gabrielou, Bedřichem Leopoldem a Františkou Idou. 8. ledna 1934 se oženil v Karlových Varech se šlechtičnou Gertrudou Marií von Borkenau. Se svou chotí měl dvě děti – dceru Amálii (1935-1996), která se narodila rok po svatbě, a syna Martina (1937-2005). Po svém otci zdědil panství Měšice-Pakoměřice a v armádě dosáhl postu majora. Často se účastnil koňských dostihů, a to nejen z pozice diváka, ale nezřídka i jako závodník. Šluknovský zámek spravoval od roku 1935 do roku 1945, kdy byl veškerý majetek Nostitz-Rienecků v tehdejším Československu zestátněn. Ervín Leopold se tak i se svou rodinou odstěhoval do Vídně, kde ve věku nedožitých 54 let zemřel. Jeho manželka žila až do roku 1992.

Autor hesla: Andrea Kadlecová

 

Šluknovský zámek

Ervín Leopold byl posledním majitelem šluknovského panství, jehož součástí byl i Šluknovský zámek, který měl v držení deset let. Jelikož byl německé národnosti, tak po 2. světové válce byl zámek jako německý majetek konfiskován a vlastníkem se stalo město Šluknov. 

V roce 2016 byl v zámku zřízen i nový prohlídkový okruh, který je věnován době první republiky. Můžete tak celoročně navštívit soukromé apartmá či administrativní prostory posledního majitele zámku Ervína. 

Obrázek zde:

Obrazové přílohy

Staň se detektivem

1) Úkol:
Staň se na chvíli detektivem a vypátrej nejbližší příbuzné posledního majitele Šluknovského zámku. Pomůže ti jen internet a tvoje představivost. Vepiš rodinné příslušníky do připraveného rodokmenu. Co jsi zjistil?

Tip: můžeš zkusit zapátrat zde: ERWEIN Leopold Maria Alexius von Nostitz-Rieneck Graf von Nostitz-Rieneck (1898 - 1952) - Genealogy (geni.com)

Rodokmen ZDE:

2) Úkol:
Zaměř se na Ervínova bratra – Friedricha (= Bedřicha) Leopolda. Koho si vzal za ženu? A čí to byla dcera? V čem byl jeho tchán a tchyně známí:

Ke stažení ZDE: