Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Bienertovi sourozenci

Životopis

Sourozenci Bienertovi

milovníci našeho kraje, zakladatelé turisticky na Šluknovsku

František, Eduard a Alžběta Bienertovi měli společného koníčka – zajímali se o turistiku a krásu tohoto kraje. Jsou tak považováni za zakladatele turistiky ve Šluknově.

František (1911 - † 1990) byl velice vzdělaný člověk, vystudoval textilní inženýrství v Římě a své znalosti následně uplatnil jako vedoucí technolog v textilní továrně Bytexu.

Bratr Eduard  (1909 - † 1990) znal několik světových jazyků i druhů těsnopisu. Po 2. světové válce směl v Čechách zůstat jakožto vážený textilní odborník jen František společně s Alžbětou a Eduard byl z Čech vypovězen. Z transportu uprchl a přes 10 let se ukrýval na půdě ve svém domě, kde žil společně se sourozenci. Po celé ty dlouhé roky četl a studoval vlastivědné knihy a mapy a připravoval turistické trasy Františkovi pro jeho výlety s turistickým oddílem.

Sestra Alžběta (1916 - † 1998) zůstala celý život svobodná, u tkalcovského stavu strávila 23 let. Byla vždy oporou svým bratrům a vytvářela teplo domova.

Dokument o sourozencích Bienertových zde:

Autor hesla: Andrea Kadlecová

 

Dům čp. 160, Bienertův kříž, pamětní deska

Dům čp. 160, ve kterém se odehrál tento brutální čin, domov sourozenců, stále stojí. Ještě před svou smrtí našla Alžběta Bienertová mezi svými přáteli zájemce, kteří dům koupili a dodnes se o něj pečlivě a s láskou starají.

Bienertův kříž (kříž na vrchu Hrazený) byl obnoven v rámci akce „Expedice 100“, kdy se 16. dubna 2011 vzpomínalo na Františka Bienerta, který by oslavil 100. výročí narození.

Pamětní deska sourozenců Bienertových v Kyjovském údolí s nápisem „Koho neosloví láska k domovu – kdo necítí se být jí posílen – kdo pro ni v srdci nemá prostoru – zdá se mi Bohem opuštěn“.

 

Brutální vražda

Klidně a spokojeně žili sourozenci celý život ve Šluknově až do osudné noci 16. září 1990, kdy byli bratři brutálně zavražděni. Pachatel byl v roce 1991 obžalován z dvojnásobné vraždy, ale pro nedostatek důkazů byl propuštěn. O tomto případu se dozvěděl známý reportér Stanislav Motl, který se zasloužil o jeho znovuotevření. Díky získání svědectví byl pachatel Michal Bílý po 14 letech od vraždy odsouzen k 20 letům vězení.

Dokument o sourozencích Bienertových zde:

 

Obrazové přílohy

Poznej krásy Šluknova

Bienertův turistický pochod za poznáním krás Šluknova. Udělejte si svačinu na celý den a poznejte významná turistická místa Šluknova. Trasa měří celkem 13 km a během ní navštívíte:

Bod 1. Náměstí Míru (turistický rozcestník, sloup Nejsvětější Trojice, kamenná kašna z jednoho kusu kamene, secesní Dům kultury)

Bod 2. Křížový vrch a Malé varhany

Bod 3. Bývalé klimatické lázně Karlovo údolí

Bod 4. Čítkův mlýn

Bod 5. Kunratické arboretum

Bod 6. Bývalé chatové osady Na Číhané

Bod 7. Bienertův kříž na Volském kameni

Bod 8. Rozcestník v Knížecím

Bod 9. Turistický rozcestník U kamenné lavičky

Bod 10. Bienertův dům čp. 160

 

 

Pro učitele:

Rozdělte třídu do skupin, které zpracují všechny zajímavosti na trase. Informace mohou čerpat návštěvou Informačního centra ve Šluknovském zámku, kde naleznou všechny potřebné informace, nebo také na internetu. Každá skupinka pak na daném místě seznámí ostatní s informacemi. Ideálně doplnit pracovním listem s úkoly, které budou žáci na místě vyplňovat a na konci odevzdají vyučujícímu. 

Ke stažení ZDE: