Popis a vysvětlení jevu
Gotické sochy
Většina středověkých kostelů byla založena na Šluknovsku již na přelomu 13. a 14. století. Právě v městských a vesnických kostelech měli lidé možnost setkat se se středověkým uměním. Zadavatelé uměleckých děl patřili mezi vysokou a nižší šlechtu. Většina dochovaných gotických soch spadá do období 15. století – tzv. období krásných madon, které jsou štíhlé, protáhlé, esovitě prohnuté a svou malou hlavu se šťastným výrazem naklání k dítěti. V Čechách se dá mluvit o období vrcholné a pozdní gotiky (15.-16. st.).
Doporučená literatura:
Kol. autorů, Gotické umění na Děčínsku, Děčín 2014
Autor hesla: Andrea Kadlecová
Dochované gotické sochy
Panna Marie s Ježíškem z Velkého Šenova
Po více než dvaceti letech bádání v regionu vznikla stálá expozice gotického sochařství v Oblastním muzeu v Děčíně. Symbolem této expozice se stal nález Panny Marie s Ježíškem z Velkého Šenova, která byla důvodem k hledání významu gotického umění na severu Čech ve středoevropském kontextu (Obrázek zde:)
Soubor gotických soch z hřbitovní kaple ve Velkém Šenově
Velice cenným nálezem ve Šluknovském výběžku se stal soubor gotických soch z hřbitovní kaple ve Velkém Šenově, která se stala do roku 1923 jakýmsi provizorním depozitářem staršího nepoužívaného liturgického vybavení z blízkých kostelů a kaplí. Vzácná dokumentace mapuje soubor 8 dochovaných a 1 nedochované sochy.
Zajímavé gotické sochy pochází rovněž z Mikulášovic
Pieta (Obrázek zde:) a hliněná socha Panny Marie s Ježíškem (Obrázek zde:)
Rumburské a varnsdorfské gotické sochy
Panna Marie s Ježíškem z Rumburka (Obrázek zde:) a sv. Šebestián z Rumburka (Obrázek zde:)
Panna Marie s Ježíškem z Varnsdorfu (Obrázek zde:)