Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Konec 2. světové války ve Šluknovském výběžku

Popis a vysvětlení jevu

Konec 2. světové války ve Šluknovském výběžku v květnu (osvobození 2. polskou armádou)

V dubnu a květnu 1945 probíhaly intenzivní boje v Horní Lužici, kde se Rudá a 2. polská armáda snažila prolomit německou frontu a postoupit k Drážďanům. Válka se tak dostala do těch samých míst, kde začala v roce 1938 doutnat. Dne 6. května 1945 začala Pražská operace 1. ukrajinského frontu, která měla prolomit poslední německou obranu a zasadit tak poslední úder německému Wehrmachtu. V rámci 1. ukrajinského frontu maršála Koněva byla nasazena i 2. polská armáda generála Karola Świerczewského, která 8. května 1945 jako první vstoupila u obce Severní na naše území. 

První polské jednotky 34. pěšího pluku 8. pěší divize se objevily před desátou hodinou u předmnichovských československých hranic, kde svedly celodenní boj o obce Severní a Lobendavu. Boj vyvrcholil okolo 21:00 hodin, kdy byla celá oblast vyčištěna od nepřítele. V boji padlo 19 polských vojáků. Následující den 9. května 1945 osvobodili příslušníci 7. a 8. pěší divize po krátkých bojích Mikulášovice, Rumburk a Krásnou Lípu. Varnsdorf byl osvobozen Rudou armádou, neboť se nacházel za demarkační linií dotyku s 2. polskou armádou. V následujících dnech byl osvobozen Děčín a 2. polská armáda postoupila na Mělnicko a k pražským Ďáblicím. 

Autor hesla: Radek Andonov

Obrazové přílohy

Památník a hrob padlých polských vojáků

Nápis na pomníku: 

„8. května 1945 osvobodil 34. pluk 8. pěší divize 2. polské armády Lobendavu.“

„Hrdinnou smrtí padli:

kpr. Grocki Antoni, ppor. Kaczyński Kazimierz, plut. Biechoński Jerzy, plut. Wendrak Stanisław, kpr. Kafel Eugeniusz, kpr. Kościanczuk Jan, strz. Drabo Antoni, strz. Gierasim Władysław, strz. Kierski Jan, strz. Młynarczyk Jan, strz. Wojno Florian, szer. Kulesza Antoni, szer. Szymkiewicz Stanisław, szer. Stanislaw Podkapnik, plut. Stanislaw Kraczkowski, por. Aleksander Iwanow, ppor. Wlodzimierz Miszcenko, chor. Marian Biliński, kpr. Józef Cinkiewicz“

Pomník a hrobové místo je tvořeno kamennou stélou, na které je plastika polské orlice sedící na samopalu, níže jsou umístěny dvě desky. Jedna deska připomíná osvobození obce Lobendava dne 8. května 1945 příslušníky polské 8. pěší divize a na druhé jsou uvedena jména padlých polských vojáků. V hromadném hrobě zde bylo v roce 1947 s vojenskými poctami pochováno 12 vojáků 2. polské armády. 

Obrázek zde:

Ke stažení ZDE: