Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Stavba lehkého opevnění

Popis a vysvětlení jevu

Stavba lehkého opevnění vz. 37 ve Šluknovském výběžku a Lužických horách 

Na začátku 30. let 20. století se v Německu k moci dostali nacisté v čele s Adolfem Hitlerem. V Německu vzrůstalo silné napětí, které se přenášelo i do českého pohraničí, nacisté se netajili nepřátelským postojem vůči ČSR, a proto musela reagovat i naše armáda. Koncepce obrany republiky počítala s obranou pomocí betonového opevnění do doby, než nám případně přijdou na pomoc spojenci. Proto bylo v druhé polovině 30. let rozhodnuto, že bude podél hranic ČSR na ohrožených částech vystavěno několik linii lehkého a těžkého opevnění. 

V letech 1937 a 1938 vyrostlo toto opevnění ve dvou liniích i ve Šluknovském výběžku a Lužických horách. Základem bylo lehké opevnění vz. 37, kterému se lidově říkalo řopík, podle Ředitelství opevňovacích prací. Mezi jednotlivými řopíky vyrostla síť zákopů, protitankových a protipěchotních překážek, které byly umístěny na důležitých přístupových bodech a vzájemně se kryly. Posádku typického řopíku tvořilo 3 až 7 mužů, kteří byli vyzbrojeni dvěma kulomety a puškami. V objektech byly umístěny periskopy na sledování prostoru okolo lehkého opevnění, důmyslná ventilace ovládaná jedním mužem, vchod byl chráněn střílnou pro jednoho muže s karabinou a granátovými skluzy. Uvnitř objektu byl dostatek munice a zásob pro několikadenní obranu. Ačkoliv lehké opevnění nebylo v regionu zcela dokončeno, tak pro případného útočníka představovalo nebezpečnou překážku. Námi sledovaná linie lehkého opevnění se táhla od Labského údolí až po Jítravu u Rynoltic na Liberecku, kde navazovala na další úsek opevnění v Jizerských horách.  

Autor hesla: Radek Andonov

Obrazové přílohy

Adolf Hitler si v doprovodu svých generálů prohlíží objekt vz. 37

Linie lehkého opevnění, která se v roce 1938 táhla od Labského údolí až do Lužických hor, byla sudetskými Němci nazývána Schöberlinie, skládala se z několika samostatných úseků a byla propletena palebnými průseky. Toto opevnění při průjezdu na podzim 1938 navštívil samotný Adolf Hitler se svými generály. Stalo se tak například u Křížového buku poblíž pozemní komunikace ve směru na Chřibskou. Němečtí generálové často neskrývali ulehčení nad tím, že toto opevnění nemuseli zdolávat.

Obrázek zde: