Popis a vysvětlení jevu
Sudetoněmecká krize 1938
Na konci 30. let 20. století vzrůstalo v Německu silné napětí, které se přenášelo i do českého pohraničí. Nacisté a někteří čeští Němci se netajili nepřátelským postojem vůči ČSR. Vše vyvrcholilo v květnu a v září 1938, kdy se převážná část německého obyvatelstva přiklonila na stranu nacistického Německa.
Dne 12. září 1938 pronesl Adolf Hitler na sjezdu NSDAP v Norimberku silně nepřátelský projev proti Československu, který vyvolal na řadě míst v pohraničí ozbrojená vystoupení sudetských Němců proti svrchovanosti ČSR. Šlo o puč, který vyvrcholil útoky na příslušníky Stráže obrany státu, skládajících se z příslušníků policie, četnictva, finanční stráže a vojenských posil (dále SOS), Čechy a loajální Němce. Stranou nebyl ani Šluknovský výběžek, kde na řadě míst došlo k ozbrojeným střetům, které si vyžádaly mrtvé, zraněné a zajaté z řad SOS. K incidentům došlo například ve Šluknově, v Brtníkách, Varnsdorfu, ale i jinde. Vše vyvrcholilo 24. září 1938, kdy byla vyhlášena mobilizace a na řadě míst zakročila československá armáda. Dne 29. září 1938 byla uzavřena Mnichovská dohoda mezi Německem, Itálií, Velkou Británií a Francií o odstoupení pohraničí nacistickému Německu, kterou byl nucen československý prezident Edvard Beneš přijmout 30. září 1938.
Rozsáhlé pohraniční oblasti byly postoupeny včetně průmyslu a opevnění Německu, řada Čechů, ale i německých antifašistů a Židů byla vyhnána do vnitrozemí. Dne 6. října 1938 vykonal vůdce Adolf Hitler triumfální jízdu nejsevernějšími Čechami, kdy projel Šluknovem, Rumburkem (zde měl projev), Chřibskou, Českou Kamenicí, Kamenickým Šenovem, Novým Borem a pokračoval přes Oybin, Petrovice, Chrastavu a Frýdlant do Slezska.
Autor hesla: Radek Andonov