Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Odsun Němců a likvidace Fukova

Popis a vysvětlení jevu

Odsun Němců a likvidace Fukova

Fukov, bývalá obec v Čechách ve Šluknovském výběžku, která byla osídlena převážně německým obyvatelstvem, byl vždy soběstačnou obcí. Před 2. sv. válkou ve 138 domech žilo 791 obyvatel. Po válce se život lidí zpět do normálních kolejí již nikdy nevrátil. Němci, kteří po staletí žili ve Fukově, 12. června 1945 čekal první transport do Německa.

O rok později byli odsunuti i ostatní obyvatelé Fukova, kteří měli německou národnost. Soukromé budovy, pozemky a živnosti byly zkonfiskovány a v obci zbylo jen 87 obyvatel. Špatná dopravní dostupnost odrazovala české osídlence a domy se tak staly levným zdrojem stavebního materiálu. Obec neposkytovala žádnou životní perspektivu a úpadek na sebe nenechal dlouho čekat. Zničený Fukov nepřinášel státu žádný zisk, naopak byl kvůli složité ochraně hranic na obtíž.

Byla tak v roce 1956 připravena ,,Akce Fukov“, která měla za úkol vystěhovat zbytek obyvatel a území předat východoněmeckým úřadům. K dohodě nakonec nedošlo. V pátek 23. září 1960 se nad Fukovem ozvala detonace. Kostel i škola byly odstřeleny a Fukov zmizel z mapy tehdejšího Československa.

Doporučená literatura:

Helga Hošková, Fukov – vzpomínka na zničenou vesnici, Šluknov 2010

Autor hesla: Andrea Kadlecová

Putování po (ne)zapomenuté obci Fukově

Fukov vypadá na mapě České republiky jako vztyčený prst a tvým úkolem je, ho prozkoumat – severní část (Starý Fukov) i jižní část (Nový Fukov). Již víš, že tato obec byla vždy soběstačnou, to se změnilo rokem 1960, kdy Fukov zmizel z mapy. Takovou dobovou mapu máš před sebou a tvým úkolem je si projít tento výběžek za pomoci Google Earth – virtuálního globusu. Jaká místa jsi objevil/a? Zkus si tipnout, co se kde mohlo v minulosti nacházet? Kde hledat ti trochu ti napoví čísla na slepé mapě a také fotografie (historické i současné). Přiřaď fotografie z Obrazových příloh k číslům a doplň mapu. Co dnes z této obce zbylo? A jaká si myslíš, že bude její budoucnost? 

Mapa Fukova

Ke stažení ZDE: