Popis a vysvětlení jevu
Odsun Němců a likvidace Fukova
Fukov, bývalá obec v Čechách ve Šluknovském výběžku, která byla osídlena převážně německým obyvatelstvem, byl vždy soběstačnou obcí. Před 2. sv. válkou ve 138 domech žilo 791 obyvatel. Po válce se život lidí zpět do normálních kolejí již nikdy nevrátil. Němci, kteří po staletí žili ve Fukově, 12. června 1945 čekal první transport do Německa.
O rok později byli odsunuti i ostatní obyvatelé Fukova, kteří měli německou národnost. Soukromé budovy, pozemky a živnosti byly zkonfiskovány a v obci zbylo jen 87 obyvatel. Špatná dopravní dostupnost odrazovala české osídlence a domy se tak staly levným zdrojem stavebního materiálu. Obec neposkytovala žádnou životní perspektivu a úpadek na sebe nenechal dlouho čekat. Zničený Fukov nepřinášel státu žádný zisk, naopak byl kvůli složité ochraně hranic na obtíž.
Byla tak v roce 1956 připravena ,,Akce Fukov“, která měla za úkol vystěhovat zbytek obyvatel a území předat východoněmeckým úřadům. K dohodě nakonec nedošlo. V pátek 23. září 1960 se nad Fukovem ozvala detonace. Kostel i škola byly odstřeleny a Fukov zmizel z mapy tehdejšího Československa.
Doporučená literatura:
Helga Hošková, Fukov – vzpomínka na zničenou vesnici, Šluknov 2010
Autor hesla: Andrea Kadlecová