Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Jäger Gustav Adolf

Životopis

Gustav Adolf Jäger 

(* 22. 4.1851 – † 24. 6. 1927) 

výrobce pleteného zboží, průkopník automobilismu

Gustav Jäger byl jedním z výrobců pleteného zboží na Krásnolipsku. Narodil se v Leopoldce u Velkého Šenova. Nejprve podnikal v pronajatém domě, posléze si v Krásném Buku (dnes součást Krásné Lípy) postavil vlastní strojní pletárnu s parním strojem (1893). Většina přadláků však pro něj nadále pracovala z domova, ať už z Krásné Lípy, Doks nebo Bohosudova. Jägerova firma vyráběla od roku 1881 z bavlny a vlny bezešvé dámské punčochy, pánské ponožky, dětské punčocháče, noční košile apod. Pletárna měla obchodní zastoupení v Paříži a Vídni. G. Jäger zemřel v Krásném Buku. 

Doporučená literatura:
Martin Krsek: Nejslavnější značky Ústeckého kraje, Ústí nad Labem 2009
Jan Němec: Obrázky z průmyslových dějin Šluknovska, 
Rumburk 2012
Richard Sladký: Industriální dějiny Krásnolipska na pozadí osudu rodiny Jägerů, 
Praha 2013

Audio ukázka:
Jägerovo spodní prádlo (délka 4:39 min.) - rozhovor s historikem Martinem Krskem

Autor hesla: Klára Mágrová

Rodinná vila

V těsném sousedství továrny si dal Gustav Jäger podle návrhu Franze Köglera postavit rodinnou vilu (1907–1908). Doplnil ji okrasný park. Vilu s historizujícími a secesními prvky zdobí iniciály majitele GJ. Dům po zkonfiskování sloužil jako domov důchodců. Továrna byla s výjimkou komínu po roce 2001 zbořena, vila stojí dodnes. Odkoupil ji příbuzný původního majitele. 

 

Jégrovky a Jägerovo automobilové průkopnictví

Jägerova firma se nejvíce proslavila výrobou teplého spodního prádla, zvaného podle svého majitele jégrovky. Spodky dnes známe jako funkční prádlo pro sportovce. Používají je např. příslušníci výsadkových jednotek české armády. Dříve tzv. jégrovky muži běžně nosili pod kalhoty. Tato součást oblečení se proslavila zvláště za Velké války, kdy se pletárna G. Jägera stala dodavatelem rakouské armády. Spolu s vojáky se povědomí o Jägerově výrobku rozšířilo po Rakousku-Uhersku. Továrna byla v provozu do roku 1947, pak byly stroje demontovány a odvezeny. Jägerova továrna v Krásném Buku byla demolována (2001). Stojí již jen továrníkova soukromá vila. 

Továrník G. Jäger byl průkopníkem automobilového hnutí na Šluknovsku. Jeho vůz De Dion Bouton (typ L) z roku 1902 byl desátým autem přihlášeným k provozu na rumburských silnicích. Automobil byl po roce 1945 zkonfiskován. Nyní je vystaven v Národním technickém muzeu v Praze.

Obrazové přílohy