Životopis
Julius Kunert
(* 1871 – † 1950)
Podnikatel
Julius Kunert, rodák z Velkého Grunova u České Lípy, přišel v roce 1885 do Varnsdorfu, aby se zde vyučil truhlářskému řemeslu. O deset let později si zřídil vlastní truhlárnu, specializovanou na výrobu nábytku.
Také Juliova žena Marie (* 1873 – † 1950) byla velmi podnikavá. Rozhodla se obohatit domácí rozpočet pletením punčoch. Kvůli tomu v roce 1905 zakoupila ruční pletací stávek. Za rodinným domem čp. 1342 v Klostermannově ulici, se vedle sebe nacházely hned dvě dílny, v truhlářské hospodařil Julius a v pletařské Marie.
Marie Kunertová mladší (* 1896 – † 1970?) i její bratr Heinrich (* 1899 – † 1982) vystudovali Státní odbornou školu pletařskou v Krásné Lípě, nejmladší sourozenec Julius Kunert (* 1900 – † 1993) se vyučil obchodníkem. Rodina nabrala jasný směr.
Julius Kunert starší prodal v roce 1920 truhlárnu, utržený kapitál investoval do nového rodinného pletařského podniku, který se postupně rozšiřoval, až došlo k zásadní události. V červnu roku 1924 byla založena veřejná obchodní společnost J. Kunert & Söhne na výrobu punčochového zboží.
Autor hesla: Josef Rybánský
Budování továrního areálu
Okamžitě po založení firmy se začala budovat první malá továrnička na produkci pleteného zboží. Na podzim roku 1924 se v ní již pletly punčochy. Začalo období neuvěřitelné prosperity a růstu. V roce 1926 byla hala podstatně rozšířena a o dva roky později začala stavba osmipodlažní železobetonové pletárny punčoch z umělého hedvábí. Roku 1929 zakoupili Kunertovi bývalou mechanickou tkalcovnu Carla Stolleho, kterou postupně úplně zbourali, a na jejím místě postavili v letech 1933–1936 rozsáhlý výrobní areál. Ten se skládal ze tří výškových šestipatrových továrních hal, barevny a zcela nového ředitelství firmy.
V roce 1924 ve firmě Kunert pracovalo 20 zaměstnanců, kteří produkovali 300 párů punčoch denně. O deset let později let zaměstnávali 1 600 zaměstnanců s denní produkcí 40 000 párů punčoch, což bylo neuvěřitelných 12 480 000 párů punčoch ročně. Firma Julius Kunert & Söhne se po deseti letech existence stala jednou z největších fabrik na výrobu punčoch v Evropě.
Arizace
V období druhé světové války se i ve firmě Kunert psaly temnější kapitoly její historie. V roce 1939 vystoupil z firmy Julius Kunert sen., který předal podnik do rukou svých synů a zetě. Obchodním ředitelem společnosti se stal Julius Kunert jun., technické vedení převzal Heinrich Kunert a na post generálního ředitele usedl zeť Julia Kunerta sen. Heinrich Löffler († 1944), který v období druhé světové války prosazoval nacistickou linii ve vedení firmy. Firma získala některé majetky arizací, tedy během státem řízeného vyvlastňování židovského majetku ve třetí říši. Bratři Kunertové se stali v roce 1940 vlastníky obchodního domu ARA v Praze, získali akciový poddíl ve firmě Pick v Horním Litvínově či roku 1941 firmu Brüder Stiassni v Brně.
Znárodnění firmy - dopis s žádostí o záchranu majetku a firmy
Po skončení druhé světové války nastal v podniku chaos. Majitelé firmy bratři Kunertové se snažili zachránit co nejvíce. V květnu 1945 sepsali dopis, ve kterém se snažili obhájit svoji činnost během války a zachránit svůj majetek a další setrvání ve Varnsdorfu.
Poznámka: originál dopisu se nachází v obrazových přílohách