Popis a vysvětlení jevu
Kroj z Krásné Lípy a Mikulášovic
Na základě výzkumu Eddy Fritsch Frind z Reutllingenu byl zrekonstruován předválečný kroj z Krásné Lípy. Ten byl nově vyhotoven podle původního popisu rodačky z Krásné Lípy, odsunuté po roce 1945. Dne 16. 10. 2007 kroj představil Folklorní soubor Lužičan z Krásné Lípy během návštěvy prezidenta České republiky Václava Klause.
Soudobý pohled na opomíjená místa Česka nabízí módní návrhářka Kateřina Plamitzerová, fotografka Michaela Karásek Čejková a krajinářská architektka Lucie Králíková. Od roku 2017 v rámci projektu Czechia při cestách po Česku tvoří kroj – uniformu pro vybranou krajinu. Dosud vznikly kroje a fotodokumentace pro Ostravu, Třinec, Sušici, Mikulášovice, Mikulov a Pardubice.
Pro mikulášovický kroj je podle autorek typické hedvábí a skládací nožíky. Podle autorek je „mikulášovický kroj brnění. Brnění z křehkého hedvábí, propojujícího nožíky tzv. rybičky, značky Mikov – firmy, která v Mikulášovicích působí. Rybička se pro nás stala výstižným symbolem povahy lidí ze severu, Šluknovkého výběžku. Lidé bojácní, nedůvěřiví, uvnitř pichlaví. Jako rybičky ukrývající v kovovém těle ostří. Kroj má být tedy hrází proti strachu. Zároveň je však reminiscencí na zdejší lidovou architekturu podstávkových domů, jejichž vnějšek je zdoben břidličnými taškami, tzv. břidličnými šaty. Ty nás zase zpětně odkazují k šupinám na těle již zmíněných rybiček.“ Autorky vychází z místních reálií, jedná se však o autorský pohled, který se neopírá o historický průzkum. Vzniklá díla byla v roce 2017 představena v Praze na Designbloku a v roce 2018 v Českém centru v Londýně.
Zdroj:
Facebook projektu Czechia, https://www.facebook.com/profile.php?id=100040544025385
Autor hesla: Klára Mágrová