Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Liebisch Albin Hugo

Životopis

Albin Hugo Liebisch

(*26. 7. 1888, Rumburk – † 9. 11. 1965, Pasov)

konstruktér motorek

Albinjiž jako mladý propadl kouzlu motorů. Postupně mu začal být Varnsdorf malý, a tak přijal nabídku z Německa, kde působil jako osobní šofér. Během 1. světové války byl zaměstnán v kopřivnické automobilce a v roce 1919 se vrátil do Krásné Lípy, aby nastoupil v dílně automobilového nadšence Alfreda Hielleho. Právě zde zkonstruoval nejdelší motocykl na světě – svérázně vypadající stroj Čechie Böhmerland.

I přes mnohé nedokonalosti si motocykl získal velkou oblibu, a tak se manželé Liebischovi rozhodli založit v roce 1931 v Kunraticích u Šluknova závod na jeho výrobu. Přes tři metry dlouhý stroj měl být alternativou automobilu. V roce 1939 německé úřady výrobu motorky zastavily a Liebischova manufaktura se musela přeorientovat na válečnou produkci. V červnu 1945 byl i se synem odvlečen do pracovního tábora a do své továrny se již nikdy nevrátil. O rok později dostali Liebischovi povolení odcestovat za příbuznými do německého Pasova, kde vznikl i nový prototyp Böhmerlandu. Sériové výroby se však již nedočkal, protože dílnu smetla velká voda. V Pasově pak v zapomenutí zemřel.

Doporučená literatura:
Jan Němec: Stopou motocyklu Čechie-Böhmerland, Rumburk 2018

Autor hesla: Andrea Kadlecová

Motocykl Čechie Böhmerland

Konstruktér Petr Knobloch, který v roce 2020 představil novou limitovanou sérii tohoto legendárního motocyklu, představil stroj, který je ve svém designu naprosto jedinečný. Majitelem se nemůže stát každý, vzhledem k ceně za kus a také malého množství vyrobených strojů si nový Böhmerland pořídí jen opravdoví fajnšmekři.

Zdroj:
Legendární motocyklová značka Čechie-Böhmerland se vrací. Vznikne 10 strojů - iDNES.cz

Mezinárodní sraz Čechie Böhmerland

Odkaz Albina Huga Liebische žije dále. Více než 20 let se každoročně majitelé „splašeného lešení“ setkávají při akci „Mezinárodní sraz Čechie Böhmerland“, aby při společné spanilé jízdě Šluknovským výběžkem ukázali, že „Böhmerlandi“ mají stále lidem co říci.

Obrazové přílohy

Staň se konstruktérem

Představ si, že se probudíš jako konstruktér a máš za úkol navrhnout motorku, na které by mohla jet celá tvá rodina. Motorku, která uveze až 4 osoby. Jak by vypadala? Až vytvoříš své dílo, porovnej ho s motocyklem Albina Huga Liebische. Bylo výjimečné, co ve své době dokázal? A proč jsou dodnes jeho motocykly předmětem zájmu lidí?